למה הביטקוין יורד – כל הסיבות האפשריות

אנחנו כותבים את השורות האלו בזמן שביטקוין “מתרסק” ממחיר של 6.5k דולר 5.5k דולר.
סביר להניח שתגיעו לפוסט הזה גם בירידות הבאות. אולי תגיעו לפה שהביטקוין ירד ממחיר 5.5k דולר למחיר 4k דולר…, אולי תגיעו שמחיר הביטקוין ירד ממחיר של 2000$ ל500$….
אבל גם יכול להיות שתגיעו לפוסט הזה שמחיר הביטקוין ירד מ50k דולר ל45k אלף דולר!
כן כן, רבים נזכרים לשאול למה הביטקוין יורד כשבאה ירידה קלה במטבע, מעין פאניקה לא מובנת שחוזרת על עצמה בכל כמה חודשים, לעיתים בכל כמה שבועות.

אבל הביטקוין לא באמת יורד. הביטקוין חי. הוא יורד ועולה שוב ושוב.  בדיוק כמו שכלכלה מתנהגת משחר האנושות.

משום שחווינו את הגלגל הענק הזה פעמים רבות אסכם עבורכם מהם הסיבות האפשריות לירידת הביטקוין. כאמור, אותם תרחישים חוזרים חלילה (חוץ מאחד שנקווה ולא יגיע).

פריצה לבורסה גדולה – אחת לכמה חודשים אנו שומעים על בורסת קריפטו שנפרצה ונגנבו בה מיליוני דולרים. משום מה הידיעה הזו בכל פעם מחדש מטלטלת את השוק, כאילו שבכל פעם זו הפעם הראשונה בה זה קורה.
לאחר כמה ימים מגלים המשקיעים שהשד לא נורא כ”כ והביטקוין ממשיך לחיות גם אם גנבו לגוף פרטי כסף מהארנק.

פיצולים למניהם – בזמן כתיבת שורות אלה הביטקוין בירידה כמו שהזכרתי בתחילת הבלוג. אחת הסיבות כנראה לירידה הינה פיצול מטבע הביקאש. פיצולים גורמים לתנודות לא מובנות במחיר הביטקוין, במקרים מסוימים הביטקוין יורד לפני פיצול ובמקרים אחרים עולה. גם לאחר הפיצול ממשיכות בד”כ תנודות במחיר הביטקוין, זאת בגלל מימושים במטבע המפוצל או במטבעות הקשורים אליו.
זה נכון כשיש פיצול אמון ציבור משקיעי האלטים נפגע, אבל לאחר זמן מה מבינים המשקיעים שהמשחק לא נגמר וחוזרים להרים את מחיר הביטקוין.

הודעה של ממשלה או בנק גדול – כבר מספר פעמים שמחיר הביטקוין עבר טלטלה בגלל איזשהי הכרזה של ממשלה או בנק גדול בנוגע לביטקוין. בשנה שעברה זה קרה כאשר ממשלת סין הודיעה שתתחיל לפקח על ברוסאות הקריפטו. אבל מי זוכר את הידיעה הזאת? לאחר מספר ימים של ירידות חזר הביטקוין להתייצב ואף לעלות.

מכירות ענק של לוויתנים – קרו מקרים בעבר בהם ממשלות מכרו כמות גדולה של ביטקוין שחולטה מעבריינים. היו גם מקרים בהם בורסות גדולות מימושו רווחים וביצעו מכירת כמויות גדולות של ביטקוין. במקרים כאלה כאשר היצע הביטקוין גדול לתקופה מוגבלת המחיר יורד.
המשקיעים שרואים ירידה במחיר נלחצים ומוכרים את הביטקוין שברשותם. נדבך זה מוסיף לירידה במחיר.
אבל בשוק חופשי כמו בשוק חופשי שיווי המשקל מתאזן מחדש ומחיר הביטקוין חוזר להתייצב במחיר חדש.

באג (עוד לא קרה) – תרחיש קיצון לירידת ביטקוין יכולה להיות אם וכאשר יתגלה באג קריטי בביטקוין ובעקבותיו תתרחש פריצה שתגרום לשינוי באחד מתכונות היסוד של הביטקוין.
לדוגמא, אם בעקבות הבאג שהתגלה השנה היו מצליחים האקרים רעים ליצור מטבעות ביטקוין חדשים סביר להניח שמחיר הביטקוין היה יורד לזמן מה.

לסיכום, ניתן להסיק מההיסטוריה הלא רחוקה של הביטקוין שאין צורך להסתכל על מחיר הביטקוין בטווח הקרוב ולהסיק מסקנות. ביטקוין כאן לדורות!
ירידות זה בסדר, זה טבעי, כך מתנהגת כלכלה.
אנחנו לא צריכים להסתכל על מחיר ולהסיק ממנו על הביטקוין – המטבע הזה הוא מעבר למחיר. הביטקוין זאת מהפכה, שסביר להניח שפרי הבשלות שלה יקח עוד מספר שנים.

 

  • מאמר זה הוא דעה אישית ואין באמור המלצת השקעה. הימנעו מלהשקיע כספים שאינכם יכולים להפסיד. השקעה במטבעות דיגיטלים הינה השקעה מסוכנת.

 

avatar
  Subscribe  
תודיע לי על

macro bit © כל הזכויות שמורות