אבטחת ארנק ביטקוין – המדריך המלא

איך לאבטח ארנק ולשמור על הכסף הדיגיטלי?

כמו שאתם כבר יודעים, את הכסף הוירטואלי מאחסנים בארנק דיגיטלי, אבל האם אתם יודעים מהי אבטחת ארנק ביטקוין? שימוש בכסף דיגיטלי אמנם כולל יתרונות רבים, אבל גם חסרונות לא מעטים. אתם עלולים לשכוח את הסיסמה, לאבד את הארנק או פשוט ליפול קורבן לפעולתו של האקר חסר רחמים. כדי שכל אלה לא יקרו לכם כדאי שתכירו את השיטות המובילות לאבטחת הארנק הדיגיטלי שלכם.

במאמר הבא אני אדגיש את הדרכים הטובות ביותר לאבטחת ארנק ביטקוין בשביל ארנקי אפליקציות, ארנקי חומרה וארנקי נייר.

עקבו אחר ההוראות ביחס לסוג הארנק אותו אתם מחזיקים

 

אבטחת אפליקציית ארנק

הדרך המקובלת והנוחה ביותר לאחסון מטבעות דיגיטליים היא באמצעות אפליקציית ארנק, כאשר קיימות אפליקציות שונות, חלקן מתאימות למחשב וחלקן למובייל. העיקרון עליו מבוססות האפליקציות הללו הוא שהן מאבטחות את הקוד בעצמן. למעשה האפליקציה מאחסנת את המפתח הסודי על הפלאפון או המחשב שלכם ומצפינה אותו, כאשר אתם מגדירים קוד נעילה פשוט יותר וקל יותר לזכירה כך שיש לכם גישה נוחה יותר לארנק.

היתרון הגדול של השיטה הזו היא הנוחות הרבה שהיא מאפשרת. תוכלו לגשת לארנק במהירות ומכל מקום, בלי צורך לתכנן ולזכור לקחת את פיסת הנייר, או לחשוש שהיא תאבד. מצד שני, זה מסוכן יותר כיוון שאם מישהו חודר לכם לפלאפון הוא יכול להגיע לקוד ואז לכסף הדיגיטלי. מהסיבה הזו כדאי לשים שם רק סכומים קטנים לשימוש יומיומי.

 

הדגשים לאבטחה נכונה של אפליקציית ארנק

  • אל תצלמו את המסך של האפליקציה כאשר היא פתוחה על המפתח הפרטי שלכם.
  • רשמו את המפתח הפרטי על פיסת נייר ואל תעלi אותו לאינטרנט – השאירו אותו במצב אוףליין
  • בצעו אימות דו שלבי, כלומר וודאו שיש להקיש קוד פין לפני הכניסה לאפליקציה
  • אל תשאירו סכומי כסף גדולים באפליקציית ארנק, סכומי כסף גדולים מומלץ לשמור בארנק חומרה או בארנק נייר
  • יש להשתמש באפליקציות ארנק המומלצות על ידי הקהילה. לאנדרואיד מומלץ ארנק myclium לאייפון מומלץ אנרק bread

 

אבטחת ארנק חומרה

אם האפשרות הראשונה שסקרנו עסקה בארנקים שנמצאים על גבי הרשת, האפשרות הזו נקראת ארנק קר ונמצאת of-line. כיוון שארנק קר לא מחובר לרשת הוא לא חשוף לפריצה של האקרים והחשש היחידי הוא אובדן של האמצעי עליו הוא מאוחסן.

למעשה זוהי האפשרות הבטוחה ביותר, והיא פועלת בצורה מתוחכמת יותר. כמו בשיטה הקודמת שהייתם צריכים לזכור קוד, גם כאן ברגע שתחברו את הארנק למחשב הוא כבר יציג את האפשרות להקיש את הקוד שלכם, ולמעשה הארנק יפתח. בשיטה הזו אף אחד לא יכול לגשת לארנק שלכם, אלא אם הוא שם את הידיים על הארנק הפיזי שלכם, לכן הקפידו לא לאבד אותו.

 

הדגשים לאבטחת ארנק חומרה

  • וודאו שאתם מזמינים את הארנק מאתר היצרן  ושקיבלתם את האריזה סגורה הרמטית
  • רשמו את המפתח הפרטי על פיסת נייר ואל תצלמו אותו במחשב או בפלאפון
  • השתמשו בקוד פין חזק, רוב אתרי החומרה מאפשרים לבחור קוד פין בעל 6 ספרות
  • חברו את ארנק החומרה למחשב כאשר אתם נמצאים על רשת אלחוטית פרטית ולא על אינטרנט ציבורי
  • השתמשו בארנקי החומרה המומלצים על ידי הקהילה. ארנקי החומרה המומלצים הם trezor או ledger wallet

אבטחת ארנק נייר

אמנם מטבעות דיגיטליים נמצאים על הרשת, אבל השיטה השלישית לאבטחת ארנק ביטקוין מתרכזת דווקא בעולם הפיזי. כמו שאתם בטח יודעים, למטבעות הדיגיטליים שלכם יש קוד ארוך הכולל מספרים ואותיות, באמצעותו ניתן להעביר אותם. אם תשמרו את הקוד הזה על גבי מחשב או פלאפון הוא עלול להיות חשוף להאקרים וכדי שזה לא יקרה תוכלו להדפיס את המפתח על גבי נייר. ההדפסה כוללת את הקוד כאותיות ומספרים, וקוד QR, כך במקום לזכור קוד ארוך ומסובך אתם יכולים להשתמש בחתימה דיגיטלית. כדי לקבל גישה לארנק פשוט תסרקו את הקוד.

לפני שתדפיסו את הקוד עליכם לוודא שהמדפסת והמחשב נקיים מווירוסים, ומיד אחרי ההדפסה עליכם למחוק את הקוד מהמחשב. בצורה הזו תהיו בטוחים שיש רק עותק אחד של הקוד- אצלכם על הנייר. כל עוד הנייר קיים אתם בטוחים ומוגנים, אבל אם יאבד הנייר לא תהיה לכם גישה לארנק.

השיטה הזו נחשבת מוגנת מאוד, כיוון שהסיסמה שלכם לא נמצאת על מחשב או על פלאפון. לאף אחד לא יכולה להיות גישה לקוד הזה, אלא אם הוא נחשף לדף שלכם. גם אם מישהו נחשף לקוד הוא צריך לסרוק אותו, ומבט בלבד לא יספיק. יחד עם זאת, זו שיטה לא נוחה, כיוון שכדי לקבל גישה לארנק תהיו חייבים את פיסת הנייר אצלכם ביד.

קיימת שיטה נוספת המתבססת על נייר, אך נבדלת ממנה בשיטת ההצפנה. אם בשיטה הראשונה הקוד נקרא על ידי סמארטפון, הרי שכאן מדובר בקוד שנקרא על ידי אדם. כאשר אתם פותחים ארנק דיגיטלי האפליקציה מציעה לכם לאבטח אותו באמצעות קוד בן 12 מילים. את המילים תרשמו על דף, ולא במחשב או בסמארטפון כדי שלא תהיה לאף אחד אחר גישה אליו.

כדי לפתוח את הארנק תהיו חייבים להסתכל בדף ולשחזר את הסיסמה המקורית. חשוב לזכור שבדומה לארנק הנייר מהדוגמה הראשונה, עליכם לשמור על הנייר מכל משמר, כיוון שאם הוא יאבד לא תהיה לכם גישה לארנק.

ללא ספק זו השיטה הבטוחה ביותר אך היא מעט מסורבלת, ולא מומלצת אם אתם קונים את הביטקוין בפעם הראשונה.

 

באיזו שיטת אבטחה כדאי לבחור?

לפני שאתם בוחרים באיזו דרך לאבטח ולשמור על הכסף הדיגיטלי שלכם, חשוב שתבינו ששיטת ההצפנה המבוססת אפליקצייה היא הפשוטה והנוחה ביותר. אם אתם מתחילים בתחום כדאי שתתנסו קודם כל בשיטה הזו, ואחרי שתצברו ניסיון תוכלו להשתמש בשיטות מורכבות יותר.

 

avatar
  Subscribe  
תודיע לי על

macro bit © כל הזכויות שמורות